اشتباهات رایج در یوگا که باید از آن پرهیز کرد

  • مترجم: سعید لطفی

یوگا تنها به تناسب اندام کمک نمی‌کند بلکه برای سلامت ذهن نیز بسیار مهم است. بر اساس مطالعات انجام شده بسیاری از افراد مبتدی در این رشته مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که موفقیت آن‌ها را به خطر می‌اندازد. این اشتباهات عبارتند از:

  • رفتن به کلاس نامناسب

درست مانند مدارس، بیمارستان‌ها و سایر مؤسسات، کلاس‌های یوگا هم به دو دسته باکیفیت و بی‌کیفیت تقسیم می‌شوند. اگر کیفیت کلاسی که انتخاب می‌کنید مناسب نباشد تجربه خوشایندی نخواهید داشت. برای اطمینان خاطر از این مسأله کمی از وقت خود را صرف تحقیق درباره کلاس‌ها کرده و معتبرترین‌ها را پیدا کنید. ممکن است این کلاس‌ها گران باشند اما در عوض مهارت‌های زیادی در آن کسب خواهید کرد.

  • کمال‌طلبی

همیشه خوب است کارها را درست انجام دهیم اما این بدان معنا نیست که لازم باشد آن را از ابتدا به عالی‌ترین نحو انجام داد. سعی نکنید مانند حرفه‌ای‌ها عمل کنید، چون همین موضوع پس از مدتی باعث ناامیدی می‌شود. فرد باید بداند که مبتدی است و حرکاتش می‌تواند متفاوت باشد. با نگاه به کلاس می‌بینید که دیگران هم با وجود انجام حرکات یکسان متفاوت به نظر می‌رسند. اگرچه لازم نیست از ابتدا برای عالی بودن تقلا کنید، باید نهایت سعی و تلاش خود را برای پیشرفت به کار بگیرید.

  • استفاده از لباس نامناسب

خیلی از افراد در کلاس یوگا لباس اشتباهی می‌پوشند. پوشیدن یک شلوار سبک و راحت به همراه تیشرت برای یوگا مناسب است، چون سایر لباس‌ها باعث می‌شوند که فرد نتواند حرکات را به شکل درست انجام دهد. پس اگر تا به حال از لباس اشتباه استفاده می‌کرده‌اید آن را کنار بگذارید.

  • فشار بیش از حد

درست مانند هر ورزش دیگری، در یوگا هم نباید به دنبال نتایج فوری باشید بلکه باید صبر به خرج داده و مرتب تمرین کنید. یکی از نشانه‌های فشار آوردن بیش از حد به خود درد است. یوگا باید راحت و لذتبخش باشد. پس اگر احساس درد دارید بدانید که مرتکب اشتباه شده‌اید.

  • مقایسه خود با دیگران

باید به خاطر سپرد که بین افراد تفاوت وجود دارد. در کلاس با افراد مختلف با توانایی‌های گوناگون مواجه می‌شوید. بعضی از آنان حرکات را با ظرافت تمام انجام می‌دهند در حالی که بعضی دیگر در اجرای حرکات با دشواری مواجه هستند. اما مهم این است که از یوگا لذت ببرید و از مقایسه خود با دیگران پرهیز کنید.