ترفندهای ساده برای زندگی سالم‌تر

  • مترجم: سعید لطفی

تغییر عادات برای زندگی سالم در لفظ ساده به نظر می‌رسد اما کسانی که سعی در تغییر عادات خود داشته‌اند می‌دانند این کار تا چه حد دشوار است. راز این تغییر در برداشتن گام‌های کوچک است که در این جا با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شوید.

1. هر روز صبح یک لیوان آب بنوشید. اما دقت کنید که آب سرد نباشد.

2. کمبود خواب انسان را خسته و عصبی می‌کند و تمرکز را از او می‌گیرد. همه در مورد 8 ساعت خواب شنیده‌ایم اما نباید فراموش کرد که افراد با هم تفاوت دارند و نیاز آن‌ها به خواب می‌تواند بین 6 تا 10 ساعت متغیر باشد.

3. به جای چرت زدن هر روز صبح حرکات کششی انجام دهید تا خواب از سرتان بپرد. با این کار خون و اکسیژن بیشتری به عضلات می‌رسد و آن‌ها را برای روز جدید آماده می‌کند.

4. میان‌وعده‌های سالم بخورید. چیپس، پفک، آبنبات و کلوچه به دلیل داشتن چربی، نمک و شکر زیاد برای بدن مضر هستند. به جای آن‌ها از آجیل خام و میوه تازه که سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند استفاده کنید.

5. هیچ گاه صبحانه را فراموش نکنید، خصوصاً اگر به دنبال کاهش وزن هستید. اگر صبحانه نخورید تا قبل از ناهار شکم خود را با انواع خوراکی‌های نامناسب پر می‌کنید و در معرض چاقی و دیابت قرار می‌گیرید.

6. هر روز پیاده‌روی کنید. اگر وقت کافی ندارید می‌توانید با انتخاب یک مسیر مناسب هنگام برگشت از کار این کار را انجام دهید. طبق تحقیقات 125 تا 200 دقیقه پیاده‌روی در هفته برای قلب مفید است.

7. به روابط اجتماعی خود اهمیت دهید. انزوا باعث استرس، افسردگی و کم تحرکی می‌شود. پزشکان وضعیت روابط اجتماعی فرد را معیار مناسبی برای پیش‌بینی سلامتی و استقلال وی در آینده می‌دانند.

8. ترکیبات نامناسب زیادی در انواع محصولات وجود دارد و شاید نتوان همه را به خاطر سپرد. اما می‌توانید ترکیبات پرمصرف‌ترین مواد غذایی یا آرایشی را در اینترنت جستجو کنید و از استفاده از محصولات زیان‌آور پرهیز کنید.

9. با دوستان یا خانواده فعالیت‌های جدید انجام دهید. به طبیعت‌گردی یا ورزش‌های جدید بپردازید. این گونه به تدریج دوستان جدید و هم‌سلیقه خودتان را پیدا می‌کنید. یادتان باشد که افراد شاد بیشتر عمر می‌کنند.

10. زندگی را دوست داشته باشید. به خاطر چیزهای پیش و پا افتاده عصبانی و نگران نشوید. خیلی جدی نباشید و همیشه با خوشرویی رفتار کنید.