افزایش حجم عضلانی و سلامتی

  • مترجم: سعید لطفی

پروتئین پس از آب مهم‌ترین ماده موجود در بدن است که نقش عمده‌ای را در عملکرد درست بدن ایفا می‌کند. هنگام برنامه ریزی برای افزایش حجم عضلات یا چربی‌سوزی نباید از فواید پروتئین غافل شد. همه می‌دانند که با افزایش سن عضلات تحلیل می‌رود؛ بنابراین افزایش حجم و مصرف مقدار دقیق پروتئین می‌تواند به تناسب اندام در طول زندگی کمک کند. برای افزایش حجم باید روزانه به ازای حدوداً هر نیم کیلو از وزن بدن یک گرم پروتئین مصرف کرد. این پروتئین باید همیشه با مقدار مناسبی از نشاسته همراه باشد چون نشاسته باعث افزایش ترشح هورمون انسولین می‌شود که به عضله‌سازی منجر می‌شود.

با افزایش حجم عضلات، به خصوص در ورزشکاران، مفاصل از آسیب حفظ می‌شوند. همچنین این موضوع برای افرادی که دچار مشکلات اسکلتی-عضلانی هستند ضروریست و می‌تواند علائم و اثرات بیماری‌های مزمنی مانند کمردرد، دیابت و پوکی استخوان را کاهش دهد. افزایش حجم همچنین بنیه را افزایش داده، از وزن روی استخوان‌ها کم می‌کند و با افزودن به ضخامت آن‌ها از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

برای افزایش حجم عضلات بهتر است فرد زیر نظر مربی و با برنامه تعیین شده توسط او این کار را انجام دهد چون به این ترتیب خطر ابتلا به دیابت به خصوص در گروه سنی بزرگسال کاهش پیدا می‌کند. پژوهش‌های جدید نشان داده‌اند که تناسب اندام و برخورداری از حجم عضلانی مناسب، عامل مهمی در پیشگیری از دیابت است و این موضوع تنها به چربی‌سوزی محدود نمی‌شود. یک دانشگاه مربوط به طب ورزشی توصیه کرده که بزرگسالان باید 3 یا 4 روز در هفته را به کار با وزنه اختصاص دهند تا از دیابت و از مشکلات متعددی که در اثر افزایش وزن پدید می‌آید در امان بمانند. باید در نظر داشت که انجام بدنسازی به صورت روزانه در پیشگیری و درمان گستره وسیعی از بیماری‌ها مؤثر است.