یوگا و ارتقای اعتماد به نفس

  • مترجم: آرزو ناصرالمعمارین

حرکت درخت در یوگا اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و سخت است که کسی بخواهد آن را انکار کند، چراکه وقتی فرد در حالت وریکشاسانا قرار می‌گیرد، به نظر قوی، دارای تعادل بالا، بدون ترس و زیبا به نظر می‌رسد. تمرین کردن این حرکت در مراحل اولیه تمرین یوگا کمی سخت است اما ارزش تلاش کردن را دارد چرا که، نه تنها تعادل شما را تقویت می‌کند، بلکه عضلات پا و کمر را نیز قوی می‌کند.

دقت داشته باشید که انجام این حرکت در زمان داشتن کمبود خواب، سردرد و یا فشار خون پایین توصیه نمی‌شود. اگر فشار خون بالایی دارید، دستانتان را بالای سر نبرید تا دچار سر گیجه نشوید. در مقابل می‌توانید دست‌ها را به حالت دعا کردن در جلوی سینه قرار دهید.

برای انجام این حرکت ابتدا از حالت کوه شروع کنید. پای چپ خود را روی زمین محکم کنید سپس با استفاده از دست، پای راست خود را روی ران پای چپ قرار دهید. انگشتان پای راست باید به سمت زمین باشند. با چرخاندن پای راست به سمت بیرون، لگن خود را باز کنید. بعد از به دست آوردن تعادل خود، دستانتان را به حالت دعا کردن جلوی قفسه سینه قرار دهید. همچنین می‌توانید دستانتان را بالای سر قرار دهید. به مدت 30 تا 60 ثانیه در این حالت بمانید سپس به حالت کوه برگردید و همین مراحل را با پای مخالف تکرار کنید. حفظ تعادل در این حالت ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. به جای نگاه کردن در آینه سعی کنید نگاه خود را به دیوار خیره کنید. چشم‌ها را باز نگه دارید. فشار آوردن بیش از حد پا به لگن نیز می‌تواند باعث از بین بردن تعادل شما شود.

مبتدی‌ها می‌توانند برای انجام آن از دست‌ها استفاده کنند و یا در مقابل دیوار آن را انجام دهند و نیز پای بالا آورده را زیر زانو قرار دهند. ( مراقب باشید که هرگز پای خود را روی زانو نگذارید.)

مزایا:

ممکن است در مقایسه با حرکاتی که روی شانه‌تان می‌ایستید، به نظر برسد این حرکت فواید چندانی ندارد، با این وجود خوب است بدانید که برای بدن و ذهن بسیار مفید است. این حرکت پاها و ستون فقرات را تقویت کرده و به آنها شکل می‌دهد، به رفع صافی کف پا کمک می‌کند و ظرفیت ذهن و میزان تمرکز را افزایش می‌دهد. این حرکت همچنین اعتماد به نفس و عزت نفس را در فرد تقویت می‌کند.